piątek, 14 listopada 2014

bąbelkowe chmury




Chmury Mammatus (znane też jako zjawisko mamma) – wypukłości znajdujące się w dolnej części chmury, wyglądem przypominające zwisające bąbelki. Powstają z chmury burzowej cumulonimbus, ale także mogą powstawać chmur średniego piętra, w tym stratocumulus, altostratus i altocumulus. W gorące i chmurne dni mogą zwiastować burze, nawet strasznie gwałtowne. Choć może towarzyszyć tym chmurą tylko silny wiatr, bez kropli wody. Najczęściej składają się najczęściej
z kryształków lodu, może to być także  mieszanina lodu i wody w stanie ciekłym, bądź też samej wody. Jest to uwarunkowane od wysokości na której chmury się  znajduje. Im wyżej, tym więcej w nich wody w stanie stałym.
Ponieważ chmury te bardzo rzadko występują nie ma jasno opracowanej teorii ich powstania. Jedna z nich mówi, że chmurowe bąble są skutkiem parowania podgrzanych kropel wody w dolnej części chmury podczas napłynięcia na nie chłodnej masy powietrza. Tworzą się wówczas  charakterystyczne kieszenie. Intensywne parowanie wywołuje powstawanie bąbli chmur, nie jest to jednak reguła. Może kiedyś ktoś z Was odkryje tajemnica bąbelkowych chmur…
źródło: http://www.twojapogoda.pl/wiadomosci/105298,chmura-mammatus(14.11.2014)

źródłó: http://www.twojapogoda.pl/wiadomosci/105298,chmura-mammatus(14.11.2014)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Print