poniedziałek, 28 września 2015

lekarstwo czy napój

Jak myślicie jest to możliwe, aby napój był także lekarstwem? Tak jest to możliwe.. npój , który może już obecnie nie stosuje się jako lekarstwo to TONIK. Swoje lecznicze właściwości zawdzięcza rozpuszczonej
w  nim  chininie.  Stosowano ją jako lek na malarię.
 Po raz pierwszy tonik został wpro­wa­dzo­ny do picia
 w ko­lo­niach bry­tyj­skich jako środek za­po­bie­gaw­czy przed tą bardzo nie­bez­piecz­ną chorobą - był wtedy dużo bar­dziej gorzki i mniej słodki, niż obec­nie. Dziś tonik nie służy już pro­fi­lak­ty­ce malarii i czasami nie posiada w ogóle chi­ni­ny, zastępowany jest innymi 
sub­stan­cja­mi o gorzkim smaku. Jeśli macie ochotę dowiedzieć się czegoś więcej o chininie zapraszam na stronę gorzki smak toniku

poniedziałek, 21 września 2015

chrząszcz siłacz...


Chrząszcz siłacz... owadzi Pudzian... czy to możliwe, a jednak. Jest to przykład owada, który potrafi dźwignąć  ciężar 850 razy większy niż jego masa ciała. Nazywa się Rohatyniec Borneański. Jest masywnym chrząszczem, na głowie ma zakrzywiony ku tyłowi róg, na nogach kolce ułatwiające kopanie w podłożu.Samice osiągają wielkość 40-50 mm, a samce do 65 mm. Naturalnie występują w Tajlandii i Indonezji.

http://www.tourfilm-academy.com/academy2/lasy-panstwowe.html(21.09.2015)
http://dziki.web-album.org/photo/261244,owady (21.09.2015)

poniedziałek, 14 września 2015

mrówka ...panda.....

Mrówka czy panda w sumie to gatunek nielotnej osy Euspinolia militaris. Jej białe owłosienie przypomina wyglądem pandę. Zamieszkuje Amerykę Południową, a dokładniej Chile. Po raz pierwszy odkryto ją w 1938 r. Mimo uroczego wyglądu osa ta jest bardzo niebezpieczna. Jej jad stanowi ogromne zagrożenie. Zyskała przez to określenie zabójca krów. 
https://www.tumblr.com/search/euspinolia%20militaris(14.09.2015)
http://dziwnezwierzeta.cba.pl/(14.09.2015)

środa, 9 września 2015

Światowy Dzień Urody

Pisałam o tym w zeszłym roku...
"Uroda była i będzie zawsze królową" Aleksander Dumas
Dziś wyjątkowy dzień….. zadbajmy o siebie… zróbmy coś tylko dla siebie…. Jedną z propozycji może nie dla każdego, ale czemu nie…… jest relaksująca kąpiel…. Sposobem na przyrządzanie kąpieli nawilżającej jest dodanie do letniej wody 3 łyżek oliwy z oliwek. Można także wykorzystać inny pomysł:   wsyp do jednego litra mleka, ok. 100g zmielonych migdałów, dodaj 10 kropli olejku migdałowego i tak przygotowana miksturę wlej do ciepłej kąpieli. Skóra będzie idealnie nawilżona, można zastosować także coś w zastępstwie… wmieszaj 8 łyżek miodu z bardzo ciepłą, ale nie wrzącą wodą, powstały płyn należy wlać do wanny. A do tego tylko klika świec i dobra muzyka
A może ktoś z Was ma jeszcze jakieś  pomysły na zadbanie o siebie.. nie tyko dla dziewcząt, ale także dla chłopców… Przedstawcie swoje pomysły w komentarzu..

poniedziałek, 7 września 2015

małpeczka...

Każdy z Was na pewno słyszał o najmniejszych ludziach na świecie, nazywanych pigmejami. Nie tylko ludzie są mali, naukowcy określają podobnie gatunek małpy, Pigmejka nazywana inaczej długouszka- lew jest najmniejszym gatunkiem małpy występującej na ziemi. Jej wielkość osiąga od 14-16 cm, ogon mierzy prawie tylko co ona sama od 15 nawet do 20 cm. Waży niewiele ok. 85g.
Doskonale wspina się po drzewach, dzięki pazurom. Jest wszystkożerna, żywi się liśćmi, owocami, owadami, larwami, a nawet małymi kręgowcami. Jest uwielbia sok i żywicę drzew. Ich wielkość i spryt umożliwia im dostanie się nawet na czubki drzew, gdzie nie docierają inne małpy. Małpki te żyją w parach lub małych rodzinnych grupach. Jak większość zwierząt oznaczają swój teren wydzielając charakterystycznych zapach
z gruczołów zapachowych. Od pewnego czasu pigmejka staje się coraz bardziej popularna jak domowy pupil. Jednak zbyt wcześniej oddzielone małpki od matki popadają w depresję i staja się agresywne. Musimy pamiętać, że każde zwierzę najlepiej się rozwija i funkcjonuje w swoim środowisku naturalnym.



http://sitedepetshop.blogspot.com/2010_10_01_archive.html(07.09.2015)
http://edukavita.blogspot.com/2013/12/sagui-leaozinho-o-menor-macaco.html(07.09.2015)


piątek, 4 września 2015

szklana żaba...

Na pewno wiedzieliście nie raz w filmach amerykańskich jak uczniowie na zajęciach biologii uczyli się anatomii na podstawie sekcji żaby.... Pewnie nie jednej osobie zrobiło się przykro... A gdyby tak móc oglądać wnętrze żaby bez jej krojenia? Czy to możliwe? A jednak... Na świecie jest rodzina płazów nazywają się szklenicowate, które są pokryte przezroczystą skórą. 
Widać gołym okiem  co ukrywają pod skórą. Ich rodzina jest bardzo liczna, w jej skład wchodzą cztery rzędy:Centrolene, Cochranella, Hyalinobatrachium, Nymphargus. A każdy z nich liczy po kilkadziesiąt gatunków. Zamieszkują one Amerykę Środkową i Południową.

Hyalinobatrachium fleischmann
http://www.allposters.com/-sp/Male-Fleischmann-s-Glass-Frog-Hyalinobatrachium-Fleischmanni-San-Cipriano-Reserve-Cauca-Posters_i9002058_.htm(04.09.2015)
Cochranella granulosa
https://500px.com/photo/34061974/guess-who-i-am-rana-de-vidrio-granular-granular-glass-frog-cochranella-granulosa-by-johnny-flores-ferreto(04.09.2015)

Hyalinobatrachium valeroi
http://www.ryanphotographic.com/centrolenidae.htm(04.09.2015)

środa, 2 września 2015

pająk podrywacz

Dawno już nic nie pisałam dla Was... ale przecież były wakacje... ja też czasami odpoczywam....
Wracamy do szkoły.... dziś o pająku podrywaczu....

Pewnie wiecie, że pająki odbierają i wysyłają drgania za pomocą swoich "nóg" nazywanych nogogłaszczkami. Dzięki temu też odkrywają czyhające na nie niebezpieczeństwo. 
Każdy z pająków wydaje charakterystyczne dla swojego gatunku dźwięki szarpiąc za nitki pajęczyny. Gdy wzbudzi zainteresowanie samicy ona również może mu odpowiedzieć, ale potrafi także odmówić  "randki". Zaskoczę Was jest pewien gatunek pająka należący do rodziny pogońcowatych Gladicosa gulosa wydający dźwięki, które przypominają mruczenie kota. Jeden z naukowców Dr Sweger z University of Cincinnati, stworzył we współpracy 
z innymi naukowcami studio nagrań kocich dźwięków. 
Wabił samców zapachem samic i nagrywała ich koci pomruk.
Wydawany dźwięk rozchodzi się w powietrzu i jest odbierany tylko przez samice. Najbardziej fascynujące jest to, że pająki nie mają uszu, a jednak samice odbierają zaloty samców. 


https://www.flickr.com/photos/mikeraubephotography/5622064952(03.09.2015)

http://www.pbase.com/tmurray74/image/97852595 (03.09.2015)






Print